Nedílná součást kuchyně? Dřez! Podle čeho ho vybírat?

Když se řekne nepostradatelná součást každé kuchyně – co si vybavíte? Pokud vás jako jedna z prvních věcí napadne dřez – bingo – máte pravdu! I my jsme toho názoru, že dřez představuje nedílné vybavení každé kuchyně.

A tam, kde náhodou chybí, nelze hovořit o plnohodnotně fungující kuchyni. Tečka.

Většina lidí považuje dřez za samozřejmost. Berou jej jako povinné vybavení, jako nutnost, které není potřeba věnovat pozornost. A to je právě ta častá chyba, které se dopouštíme.

I výběru dřezu byste měli věnovat dostatek času, protože jedině tak pro sebe a pro svou kuchyni dokážete vybrat správně. Podle čeho tedy dřez do kuchyně vybírat?

Na co se zaměřit? Na materiál, provedení i rozměr!

Vybírat kuchyňský dřez jen podle designu? Tak to určitě ne. Je toho mnohem více, na co byste se měli zaměřit, pokud výběr nechcete podcenit a domů si nepořídit tzv. zajíce v pytli.

Kromě celkového designu, kterého si všimnete už na první pohled, byste měli sledovat i další kritéria, mezi která patří rozměr dřezu, jeho provedení nebo povrchová úprava.

Jedno dřez nebo dvojdřez?

Rozhodujete se mezi klasikou v podobě jedno dřezu a druhou variantou, kterou představují dvojdřezy? V tom případě berte v potaz nejen prostor na kuchyňské lince, ale také skutečnost, jak budete džez využívat. Pod klasikou si lze představit pouze dřez s odtokem, rozšířená varianta pak kromě dřezu s odtokem nabízí také odkapávač a vaničku.

Jaký vybrat tvar?

I volba tvaru je velmi důležitá. Většina lidí si pod termínem dřez představí klasiku – tedy dřez ve tvaru čtverce. Je jich ale více, mezi kterými můžete vybírat. Kromě čtvercového tvaru se také můžete setkat se dřezy kulatými, obdélníkovými nebo rohovými. I zde platí, že byste se měli ohlížet na rozložení kuchyňské linky a samozřejmě i na vaše preference.

Jaký materiál je nejlepší?

Dřezy se v dnešní době vyrábí z celé řady materiálů, z čehož plyne, že opravdu máte z čeho vybírat. Za nejčastější variantu lze určitě označit dřezy nerezové, které můžeme vidět ve většině domácností. Jsou cenově nejdostupnější, bohužel ale pro svůj materiál také náročnější na údržbu, protože na nerezu je vidět každá kapka.

O level výše jsou pak dřezy granitové nebo tectonitové. Granitové dřezy jsou lákavé pro svou odolnost, jak vůči vysokým teplotám, tak vůči poškrábání. Nutno ale dodat, že vyšší je i jejich pořizovací cena.

Jak dřez namontovat?

Pokud jde o montáž dřezu, můžete volit z několika možností. První z nich je, že dřez vyčnívá nad pracovní desku. Druhou variantou je instalace dřezu do stejné roviny, ve které je pracovní deska. Třetí alternativou je zapuštění dřezu pod úroveň kuchyňské linky. Způsob instalace vybírejte podle vašich možností a volte cestu nejmenšího odporu.

Sdílet na Facebooku
Další zajímavé články
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.