Nabídka žebříků je široká – Podle čeho vybrat ten správný?

Žebřík představuje jedno z nepostradatelných vybavení každého kutila. Může se hodit při různorodých příležitostech – čištění okapů, sběr ovoce ze stromů, oprava prasklé tašky na střeše. Je toho zkrátka hodně, kdy budete rádi, že máte žebřík po ruce.

No jo. Jenže jak vybrat ten správný?!

Na první pohled se zdá, že výběr žebříku je otázka deseti minut. Nenechte se ale zmást – pokud chcete vybrat správně, budete si muset dát trochu více záležet. Dnešní nabídka žebříků je široká a jak už to tak bývá, čím větší výběr, tím složitější rozhodování. Podle čeho tedy žebřík vybírat?

K čemu vám bude žebřík sloužit?

Úplně první věc, nad kterou byste se měli zamyslet, je účel využití.  Je důležité vědět, jestli s pomocí žebříku budete očesávat ovocné strom, malovat ložnici nebo shazovat sníh ze střechy.

Pokud vybíráte žebřík třeba jen do bytu, vystačíte si se schůdky. Naopak kdo potřebuje žebřík k rodinnému domku, ten musí brát v potaz především výšku daného žebříku.

Jak vysoký žebřík potřebujete?

A jsme u toho: výška žebříku, což je bezesporu jeden z nejdůležitějších údajů. Od výrobce se dočkáte zpravidla tří hodnot: celková délka žebříku, opěrná výška žebříku (udává, do jaké vzdálenosti od země žebřík sahá v úhlu 70-75°) a pracovní výška (určuje, jak vysoko dosáhne průměrně vysoký člověk, když se postaví na třetí příčku odshora).

Jaký typ bude pro vás vhodný?

Při výběru žebříku není na škodu vědět, jaký typ bude vyhovovat právě vám. Klasikou zůstává jednoduchý opěrný žebřík, který jednoduše opřete o stěnu nebo třeba o strom.

Najde široké využití. Ne vždy ale máte možnost žebřík o něco opřít, tehdy je ideální pořídit si žebřík dvoudílný, který můžete využít jako klasiku (tedy jej pouze vysunout a opřít), nebo jako štafle. Kdo potřebuje pracovat ve výškách, tomu můžeme doporučit trojdílný žebřík, který také slibuje nejrůznorodější využití a investice právě do tohoto kusu se určitě vyplatí.

Z jakého materiálu by měl být?

Asi jako u všeho, je i u žebříku potřeba sledovat, z jakého materiálu je daný model vyrobený. Už dávno neplatí, že jedinou možnou variantou jsou dřevěné žebříky – ty sice představovaly klasiku, kterou zná úplně každý, ale postupně je nahradily žebříky z modernějších materiálů.

Oblíbené jsou hliníkové žebříky, které jsou velmi lehké, a snadno se s nimi manipuluje. Schůdky se pak nejčastěji vyrábí z oceli, jsou sice váhově těžší, ale zato jsou velmi robustní a stabilní.

Kam ho uložíte?

Možná už máte jasno, jak vysoký žebřík potřebujete a také víte, jaký konkrétní typ bude pro vás ideální. Ještě předtím, nežli se pro svého favorita vydáte do obchodu, zamyslete se nad tím, kam nového pomocníka uložíte. Máte pro něho vůbec nějaké vhodné místo? I nedostatek nebo naopak dostatek prostoru může být při rozhodování důležitým faktorem.

Sdílet na Facebooku
Další zajímavé články
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.