Na ucpaný odpad nemusíte volat profíka. Poprat se s ním dokážete sami!

Stačí trocha vlasů, mastnota nebo zbytky potravin a problém v podobě ucpaného odpadu je na světě. Každý den někdo právě tenhle nedostatek u sebe doma řeší – ať už se jedná o odpad v kuchyni nebo v koupelně. Potrápit nás to dokáže v každém případě.

Většina z nás neváhá a volá odborníka. Zčásti proto, že si ucpaným odpadem nechtějí špinit ruce, zčásti proto, že si na to netroufají. Jenže ani tahle pomoc není zadarmo, nemluvě o připomínkách údržbářů, kteří si pro sebe nenechají kousavé poznámky, když v odpadu najdou něco, co tam nemá co dělat.

Co když vám ale řekneme, že utrácet peníze za profíka není třeba, protože si s ucpaným odpadem snadno poradíte sami?

Podívejte se do sifonu

Potrubní koleno pod umyvadlem se nazývá sifon. Díky sloupci vody, který v sobě stále udržuje, funguje jako pachová zátka – vděčíme mu za to, že odpad za normálních podmínek nepříjemně nezapáchá. Pokud se vám doma ucpe odpad, jako první se nabízí mrknout právě do sifonu.

Nejdříve vezměte kýbl nebo lavor, který umístěte pod sifon. Poté za pomoci kleští nebo hasáku odšroubujte matici spojující jednotlivé trubky a počkejte, dokud neodteče voda.

Potom se můžete do sifonu podívat. Najdete-li v něm usazeniny, nečistoty nebo dokonce něco, co tam nemá dělat, vyčistěte jej a namontujte zpátky. Problém by měl být vyřešen. Nenajdete-li ovšem nic, musíte pátrat dál.

Mějte po ruce zvon

Tohohle pomocníka najdete snad v každé domácnosti, nejčastěji se používá na toaletě, ale snadno s ním můžete vyzrát i na jiné odtoky. Klidně i na vanu nebo umyvadlo.

Důležité je, aby před použitím zvonu, který pracuje na bázi podtlaku, byla nad úrovní odtoku voda. Ničemu neuškodíte, pokud ucpete i přepadový otvor.

Potom už jen stačí s pomocí zvonu klasicky pumpovat, díky čemuž dosáhnete podtlaku, který uvolní trubky. Objeví-li se vír, je odpad uvolněn. Pokud ne, hledejte příčinu ještě někde jinde.

Spolehněte se na chemii

Ucpe-li se odpad ve vaně nebo sprchovém koutu, nepřichází v úvahu, abyste se podívali do sifonu, protože se do něho jednoduše nedostanete. Tehdy uděláte nejlépe, když se spolehnete na chemii. Ta vám s ucpaným odpadem může pomoci.

Nejlepším pomocníkem je hydroxid sodný. Do odtoku nasypte doporučené množství hydroxidu a odtok poté zalijte vroucí vodou. Počkejte alespoň 30 minut, doporučujeme odtok zadělat špuntem, aby se vám domácností nelinul nevábný zápach.

Po uplynutí doby odpad propláchněte – napusťte vanu či sprchový kout a vodu pusťte do odpadu naráz, vytvoří se větší tlak.

Zahrajte si na profíka

Profíka k vám domů kvůli ucpanému odpadu zvát nemusíte, nikdo ale neřekl, že si na něho nemůžete zahrát vy. Stačí mít po ruce to správné vybavení.

Řeč je o instalatérském peru, což je šikovná věcička, která vám pomůže dostat se až tam, kam se běžně nedostanete rukou. Instalatérské pero má podobu kovové pružiny, na jejímž konci je klika – pořídit se dá v různých velikostech. S instalatérským perem se doporučuje pracovat ve dvou.

Sdílet na Facebooku
Další zajímavé články
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.