Koupit nemovitost není stejné, jako jít do supermarketu!

Nemovitost člověk nepořizuje každý den, a tak s tímto procesem většina českých obyvatel nemá žádnou zkušenost. Pokud i vy přemýšlíte nad vlastním bytem nebo rodinným domem, rádi vás seznámíme s několika tipy, které se vám během procesu budou bezpochyby hodit. Samozřejmě při koupi nemovitosti je důležité se zaměřit na spoustu faktorů, které mohou ovlivnit celou vaši budoucnost. Není totiž nic horšího než špatně investovaná finanční částka do nemovitosti. Musíte myslet na fakt, že v daném bytě nebo rodinném domě budete žít.

Koupit nemovitost není stejné, jako jít do supermarketu!

První přichází na scénu rozhodnutí o tom, jestli koupíte nemovitost svépomocí nebo pomocí realitní kanceláře. Tady se dívejte opět na několik faktoru. Položte si otázku, zda byste si automobil opravovali sami nebo raději u specializovaného servisu? S největší pravděpodobností bude druhá možnost ta správná. U koupi nemovitosti je to svým způsobem podobné. Ano, nejspíš proces nákupu zvládnete svépomoci, ale následně bude záležet na tom, jak! První chyby se na bytě nebo rodinném domě mohou projevit až po několika měsících nebo letech.

Vyberete-li si seriózní realitní kancelář, určitě vám doporučí i soudní znalce, kteří nemovitost projdou od A po Z. I přes to ale bude záviset na několika faktorech. S nimi vám téměř nikdo nepomůže. Nebudeme-li počítat technický stav. Od toho je tady realitní kancelář nebo soudní znalec, který se v nemovitostech vyzná, vzhledem k tomu, že je to jeho hlavní pracovní náplň. Co se týče lokality a dalších parametrů, budete si muset poradit sami. Realitní kanceláře vám mohou dát pouze doporučení. Poté bude rozhodnutí čistě jen na vás, jestli na jejich doporučení dáte či nikoliv.

Koupě nemovitosti vyžaduje čas

Poznejte rozsáhlé okolí

Určitě nestačí se projít jen kolem rodinného nebo panelového domu. Vy, jakožto nový majitel musíte projít rozsáhlejší okolí. Jedině tak si ověříte opravdové hodnoty vámi vybraného místa. Jinými slovy musíte lokalitu projít od samotného začátku až po konec. Čím větší terén okolí projdete, tím lépe budete znát celkové místo. Podle názoru se pak lze rozhodnout, jestli vám oblast vyhovuje nebo se podíváte po jiných bytech nebo rodinných domech. Nevěřili byste tomu, jak je lokalita při koupi nemovitosti důležitá. Čím lukrativnější ovšem bude, tím i vyšší cena za byt nebo rodinný dům.

Rozhodně si ale nevybírejte nemovitost ve špatných lokalitách jen z toho důvodu, aby byla pořizovací cena nižší. Na lokalitě se rozhodně nevyplácí šetřit, podobně, jako na technickém stavu. Obojí vás po uplynutí určitého času dožene. Poté svého rozhodnutí budete litovat a s prodejem bytu ve špatném stavu nebo na špatném místě se obchod neuzavírá snadno. Najít nového kupce by následně mohlo trvat i několik týdnů nebo měsíců. Je lepší tyto mouchy vychytat už na začátku. Bydlení je něco, co by vám mělo vydržet po celou dobu vašeho života. Myslete tedy na tyto body.

Zjistěte si o majiteli více, včetně smluv

Dalšími důležitými parametry je majitel nemovitosti. Proč nemovitost prodává a je skutečně vámi vybraný byt nebo rodinný dům ve vlastnictví dotyčné osoby? Vše byste si měli zjistit, než se dostanete do nepříjemností. To platí i o smluv. Budete-li mít u sebe realitního makléře, tím lépe. Za jeho služby sice zaplatíte nemalou provizní částku, ale na druhou stranu v případě, že je realitní kanceláře seriózní, zachrání vás od případných problémů. Od lokality, přes technický stav až po skutečného vlastníka, včetně smluv. Jde o vůbec nejdůležitější body při pořizování nemovitosti.

Jestliže tedy v blízko době plánujete projít celým tímto procesem. Zkuste pečlivě zvážit, jestli se vám pomoc realitního makléře nebude v konečném důsledku hodit. Pokud se pro jeho služby rozhodnete. Dejte si poté důkladně záležet s výběrem realitního makléře. Koukejte se na jeho práce, hodnocení i celkové reference. Jedině tak předejte problémům, které by vás mohly stát nemálo času.

Sdílet na Facebooku
Další zajímavé články
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.