Jak vybavit koupelnu? Je to jednoduché!

Při zařizování koupelny byste neměli zapomenout na žádné důležité body. Právě z tohoto důvodu je dobré začít od úplného začátku. V první řadě si tak zjistěte o své koupelně více informací. Patří spíše do menší třídy nebo naopak do té větší? Od toho se bude odvíjet samotné vybavení. Jak vybavit koupelnu a na co nesmíte zapomenout? Pojďme se na to společně podívat.

Jak vybavit koupelnu?

Nemusíte se bát oslovit interiérového designéra, který vám pomůže s prvotním krokem, kterým je plánek koupelny. Plánek bude obsahovat vaše představy. Dnešní doba nabízí možnost načrtnout si koupelnu v některém z pár desítek programů, které jsou pro tyto účely vhodné. Proč tedy nevyužít těchto služeb? Pokud nechcete utrácet za interiérového designéra, můžete sáhnout po programu svépomocí, ve kterém to jistě zvládnete sami. Rozhodně nestahujte profesionální programy, protože jako laici byste v nich nedokázali nic načrtnout.

3D plánování vám přiblíží vaše představy o tom, jak by vaše koupelna měla vypadat a kolik místa vůbec nabízí. Zvlášť v případě, že máte koupelnu spojenou s WC. V takové situaci je plánování přímo na místě. Jakmile máte v programu svou místnost načrtnutou, přejděte k samotnému rozmisťování věcí. Sami musíte mít přehled o tom, kde byste umístili například záchod a kde naopak vanu nebo sprchovací kout. Důležitou otázkou také je, pro jakou z výše uvedených variant se rozhodnete. Vleze se vám do koupelny vana nebo byste chtěli raději ušetřit místo a pořídit si tak sprchovací kout? Vše je dobré ovšem probrat s celou rodinou. Možná máte odlišné představy o nové koupelně než váš partner či partnerka.

Velikost vany x sprchovací kout

Jak vybavit koupelnu, když si nejste jistí? Myslete na to, že nejčastějšími rozměry pro vanu jsou obdélníkové nebo čtvercové tvary. V prvním případě jde o rozměr 140 x 70 cm. U druhé varianty se jedná o vanu 125 x 125 cm. Jestliže nemáte v koupelně dostatek místa, protože do ní musíte zabudovat i záchod, měli byste se rozhodnout raději pro sprchovací kout. Ten se nejčastěji vyrábí v rozměrech 80 x 80 nebo 100 x 100. Ideálním tvarem, jak si můžete všimnout je čtverec pro pohodlné otáčení.

Obklady, dlažba a osvětlení

Dalším povinným vybavením je umyvadlo. U něho dbejte na to, aby mělo šířku přinejmenším alespoň 50 cm, bez ohledu na to, zda máte malou nebo naopak velkou koupelnu. V menších umyvadlech nebudete mít takové pohodlí a po uplynutí pár dnů už ho budete mít chuť vyměnit. Pokud nevíte, jak ušetřit místo, zkuste umyvadlo umístit do rohu, přičemž vznikne rohová varianta. To ovšem lze provést i u sprchovacího koutu nebo vany. Záleží na možnostech vaší koupelny.

Koupelnový nábytek

Koupelnový nábytek se vám postará o drogerii a hygienické pomůcky. Nemusíte to s ním ale přehánět. V klidu vám postačí dvě skříňky. Nejčastěji se jedna skříňka umisťuje přímo pod umyvadlo a druhá nad něho. Tím vám vznikne nádherný vzhled a vzdušný prostor. Využít dále můžete koupelnové poličky menších tvarů, na které také budete moct odkládat další potřebné věci.

Jak vybavit koupelnu v dalších krocích? Zdaleka nekončíme! Koupelna je místnost, která stojí za důkladné promýšlení. Jakmile budete mít usazený záchod, vanu nebo sprchovací kout a umyvadlo, přejděte na vodovodní baterii. Vodovodní baterie je předmět, na který budete sahat denně. Moderní trendy dnes nabízejí buď to pákové baterie nebo termostatické, které dosahují vyšší úspory vody a mimo jiné nabízí i nádherný vzhled. Ten je ovšem v tomhle případě až na druhém místě. Na tom prvním je totiž funkčnost, životnost a úspora vody, o které jsme se již zmínili.

Obklady, dlažba a osvětlení

Chybět nesmí v žádném případě ani výběr obkladů, dlažeb a osvětlení. U obkladů a dlažeb to bude poněkud náročnější proces. Koupelna by měla ladit ve všech bodech, to znamená, že není dobré pořizovat obklady, dlažbu a vybavení koupelny v několika barevných variantách, Snažte se vždy držet maximálně tří barev, i když podle norem se ideální barevná kombinace skládá ze dvou barevných odstínech.

Jestliže je vaše koupelna modernějšího rázu, měli byste podle toho zařídit i osvětlení. Bodové světlo do zdi je dnes relativně často používané, protože splňuje nejenom funkčnost a světelnost, ale také moderní design. Jde o článek zabývající se tématem, jak vybavit koupelnu.

Sdílet na Facebooku
Další zajímavé články
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.