Jak ušetřit finance v domácnosti, když už si nevíte rady?

Šetříte v domácnosti, kde se dá, ale stále vám připadá, jako by se finanční prostředky propadaly do země? Pak s největší pravděpodobností děláte v určitých věcech chyby, které si následně ani neuvědomujete. Za tyto chyby se ovšem nemusíte stydět, protože je dělá většina české populace. Jestliže ale chcete opravdu ušetřit finanční prostředky, poradíme vám, jak na to. Stačí se zaměřit jen na maličkosti, které ale dělají v konečném důsledku opravdu hodně. Vy tak zbytečně ročně přicházíte o několik tisíc korun.

Jak ušetřit finance, když už si nevíte rady?

Začneme u vody, právě tady nám ročně mizí největší část finančních prostředků. Vezměte si, že v bytě nebo rodinném domě bydlí čtyřčlenná rodina. Každý z členů si za den dopřává vanu a během mytí zubů nechává volně téct proud vody. Dokážete si představit ztráty za celý kalendářní rok? Pokud ne, věřte nám, že se ročně opravdu jedná o několik tisíc korun. Jinými slovy jde o první chybu, kterou jsme naznačovali v předchozím odstavci. Vy musíte s těmito zvyky přestat, jinak finanční prostředky zkrátka neušetříte. Zkuste si sednout jako celá rodina ke stolu a následně toto téma probrat.

Jestliže vyměníte vanu za sprchování a při mytí zubů bude kohoutek vypnutý, finanční prostředky zůstanou ve vaší kapse, nikoliv v cizí. Na to je potřeba neustále myslet. Největší problém s dodržováním těchto zásad mají děti. Neznají prakticky hodnotu financí, a tak dost často stanovená pravidla vámi prostě ignoruji. Snažte se z počátku vše vysvětlit s klidem, a pokud ani to nepomůže, přejděte na tresty v podobě zakázání mobilních telefonů, počítače apod. Uvidíte, že se alespoň pokusí dodržovat vámi zadaná pravidla.

Jak ušetřit finance v domácnosti, když už si nevíte rady

Svícení po celém bytě se nevyplácí

Dalším problémem jsou světla. I tady se dá ročně ušetřit nemalé finanční prostředky. Většina lidí si ani neuvědomuje své chyby a nechávají ve večerních hodinách rozsvíceno prakticky všude, kde se dá. Jsou zvyklí přecházet z místnosti do místnosti za světla a přesně to očekávají i ve večerních hodinách. Už si ale dost často neuvědomují, že je to ročně stojí zbytečné finanční prostředky, které by se mohly investovat jiným způsobem. Úspora ovšem nespočívá pouze v tom zhasínat v místnostech, kde se nikdo nenachází. Ušetřit můžete i zakoupením úsporných žárovek.

Klasická žárovka se s hodnotou pohybuje v rozmezí od 80 do 100 W. Představte si, že je necháte svítit bezdůvodně po celém bytě. Ročně vás to vyjde podobně, jako u vody na několik tisíc korun. Zkuste si místo těchto žárovek pořídit tzv. úsporné žárovky, které dosahují hodnoty ve výši 20 W. Ano, jejich pořizovací cena je sice o něco vyšší, ale věřte nám, že se vám investice velice rychle navrátí. Zvlášť v momentě, kdy úsporné žárovky pořídíte do celého bytu. Jak si můžete všimnout, zhasínáním světel a pořízením úsporných žárovek dosahujete dvou úspor. Ty vám mohou přinést do vaší peněženky finance navíc.

Topení je další žrout financí!

Ačkoliv nám začínají jarní a letní dny, topení je dalším žroutem finančních prostředků. Většina lidí se snaží topit po celém bytě nebo rodinném domě a využívají k tomu všechna topení, která se v daném objektu nacházejí. Právě to je jedna z dalších chyb, které vás stojí finance. Pokud bychom začali u ložnice neboli místnosti, ve které spíte, tady je dobré udržovat teplotu v rozmezí od 18 do 22 stupňů celsia. Ložnice by měla být nejchladnější místnost. Zajímá vás proč? Je to z důvodu kvalitního spánku. V přetopené místnosti se vám nebude dobře spát, a podle toho následně bude vypadat i váš den.

V dalších místnostech stačí udržovat teplotu maximálně do 24 stupňů celsia. Většina lidí však topí nad doporučenou teplotu, a to i v místnosti, ve které spí. Roční vyúčtování je tak stojí taktéž o několik stovek až tisíc korun více.

Sdílet na Facebooku
Další zajímavé články
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.